Wieszanie obrazów bez wiercenia dziur

0 Udostępnienia
0
0
0

Planujesz powiesić obrazy w salonie, sypialni a nawet w toalecie? Powieszenie rodzinnego zdjęcia czy ulubionego dużego i ciężkiego obrazu może być problematyczne z wielu powodów. Zastanawiasz się jak udekorować ścianę bez wiercenia? Oto kilka przydatnych podpowiedzi na bezinwazyjne wieszanie obrazów i dekoracji.

Gdzie i jak powiesić zdjęcia i obrazy?

Zanim zdecydujemy się na montaż takiej ściennej dekoracji, powinniśmy ustalić miejsce, gdzie ma on zawisnąć. Przy jednym, wyjątkowym obrazie czy zdjęciu zawieszanym na pustej ścianie, najlepszym sposobem jest umieszczenie go w centralnym miejscu powierzchni ściany, na wysokości minimum 150 cm od podłogi. Gdy pragniemy zrobić rodzinny kolaż czy zawiesić większą ilość takich ozdób musimy sobie dokładnie zaplanować, jak mają się prezentować. Zaplanujmy więc każdy odstęp i miejsce każdego z tych małych dzieł sztuki, tak by całość dobrze się komponowała, a wieszanie zdjęć przebiegło bez poprawek.

Umieszczając je ponad blatem czy półkami powinniśmy zachować około 20 cm odstępu, by ich widoczność była znakomita. Pamiętajmy także, by duże dzieła nie spoczęły na cienkich i mało trwałych ścianach. 8 cm grubości ściany jest wymaganą normą. Na cieńszych ściankach zawiesimy kilka mniejszych ściennych dekoracji. Zbytnie obciążenie cienkich ścianek działowych z pewnością doprowadzi do ich zniszczenia. Tego z całą pewnością pragnęlibyśmy uniknąć, więc zbadajmy grunt, zanim pofolgujemy sobie ze ściennymi inspiracjami. Ostatecznie zawsze przed przystąpieniem do wieszania różności na ścianie bezinwazyjnymi metodami powinniśmy przygotować ją, czyścić ściereczką z kurzu, brudu i tłuszczów. 

Sposoby wieszania bez wiercenia

Wieszanie dekoracji ściennych w wynajętych mieszkaniach i domach w wielu przypadkach może spotkać się z nieprzychylną opinią właściciela na wykonanie dziur w ścianach. Mniej inwazyjnymi metodami jest zaczepianie ich na rzepach mocujących, haczykach samoprzylepnych, gwoździach samoprzylepnych, taśmach klejących, masach mocujących, a nawet klejach montażowych, i których późniejsze usunięcie nie będzie stanowiło wielkiego problemu.

Nie powinniśmy także podejmować się wierceń, gdy nie mamy pewności, w którym miejscu idą kable elektryczne. Ich przewiercenie może okazać się bardziej problematyczne, niż spodziewamy się po tak małym przeobrażeniu, jak powieszenie zdjęć czy obrazów na ścianach pokojów. Gdy dekoracja miała nam przynieść więcej radości, niewłaściwe wiercenie lub wbicie gwoździ może przynieść niespodziewane i nieprzyjemne efekty.

Rzepy mocujące są popularną metodą na szybkie i łatwe wieszanie obrazów na ścianach, które w wielu przypadkach przeniosą ciężar nawet nieco większy niż 7 kilogramów. Aby je zastosować, wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce na ścianie, odkleić foliowe zabezpieczenie, a następnie przykleić rzep dociskając go przez dłuższą chwilę. Następnie docisnąć do niego ramę obrazu czy zdjęcia i przytrzymać przez kilka dłuższych momentów. Dociśnięta rama powinna trzymać się na rzepie po kilku chwilach. Teraz możesz w prosty sposób powiesić na ścianie obraz, który tak bardzo Ci się spodobał.

Wieszając obraz na haczykach samoprzylepnych powinniśmy zapoznać się z dopuszczalną wagą obciążenia, jakie można na nich zawiesić. Najczęściej jest to waga około 1 kg. To ciężar, który powinien przenieść wagę lekkich obrazów, a czasami nawet nieco większych dekoracji. Haczyki zaprojektowane są w ten sposób, że z jednej strony tworzy je klej zabezpieczony folią, z drugiej haczyk (zwykle plastikowy lub metalowy), na którym wieszamy dekoracje. Po ściągnięciu folii zabezpieczającej przyciskamy miejsce z klejem do ściany. Po krótkiej chwili możemy już wieszać na nim nasze zdjęcia i małe obrazki.

Kolejnym rozwiązaniem na nieco cięższe dekoracje są taśmy montażowe i taśmy samoprzylepne. Te z kolei również dwustronnie wyposażone są w klej, który z jednej strony mocuje je do ściany, z drugiej do ramki zawieszonej dekoracji. Można tak wieszać obrazki i zdjęcia o wadze dochodzącej nawet do 6 kg. Odklejenie dwustronnych taśm montażowych od ścian i dokonanie szybkiego przeobrażenia dekoracji w każdym z pomieszczeń nie powinno stanowić żadnego problemu. Taśma taka po odklejeniu od ściany nie pozostawia po sobie żadnego śladu. 

Dekoracje większych ciężarów

Aby powiesić obraz o dość sporym ciężarze, mocuje się do ścian przy użyciu linek. Są to linki, które mocuje się do aluminiowej szyny zamontowanej do ściany klipsami. Poprzez wykorzystanie krótszych i dłuższych linek zbudowanie różnorodnej aranżacji ściennej jest proste do osiągnięcia. Do takich linek przymocowane są haczyki, tworząc system wieszania obrazów, dzięki którym zawieszenie dekoracji także jest łatwizną.

Dekoracje ścienne można wieszać na twardych i wytrzymałych gwoździach. Po co jednak narażać się na niebezpieczeństwo przebicia kabli elektrycznych czy niszczenie ścian i robienie w nich dziur, gdy na rynku znajdziemy świetne alternatywy do takiego postępowania. Rzepy, haczyki, taśmy montażowe i linki świetnie sprawdzą się w tej roli. Bez konieczności robienia zbytniego hałasu, odpadania tynków i wymogowi zalepiania dziur i ponownego malowania ścian w przypadkach wyrażenia chęci dokonania kolejnego przeobrażenia naszego domowego gniazdka.

0 Udostępnienia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Może Ci się spodobać