Dobry sen to podstawa dobrego dnia

Wyciszenie sypialni – skuteczne sposoby

0 Udostępnienia
0
0
0

Spokojny sen bez wybudzania się z byle powodu jest czasem trudny do osiągnięcia. Wszystko przez to, że sypialnia jest słabo wyciszona i dochodzą do niej odgłosy z innych pomieszczeń. Ale i w takiej sytuacji można temu zaradzić. Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie i sypialnię?

Przy wyciszeniu sypialni postaw przede wszystkim na drzwi o zwiększonym poziomie dźwiękoszczelności i odpowiednie wykończenie ścian

Jakie wybrać drzwi

Zwykle dźwiękoszczelne drzwi stosuje się w przypadku drzwi zewnętrznych. Jednak takie konstrukcje znajdziemy również wśród drzwi wewnętrznych. Ich odpowiednia budowa drzwi zapewnia tłumienie dźwięków nawet o kilkadziesiąt decybeli, działając jako dobrej jakości panel akustyczny. Wybierając drzwi do sypialni zwróć uwagę na materiał ich wykonania.

Kluczowym w wyciszeniu pokoju jest dobór drzwi o odpowiedniej budowie

Tańsze skrzydła drzwiowe zwykle będą wykonane z plastra miodu, czyli wypełnione tekturowym materiałem przypominającym… plaster miodu. Takie drzwi są lekkie, są sztywne, ale największym ich mankamentem jest właśnie słaba zabezpieczenie przed dochodzącym dźwiękiem zza ściany.

Aby zapewnić możliwie komfortowe wyciszenie sypialni, wybierz drzwi z płyty wiórowo-otworowej lub pełnej płyty wiórowej zapewniającą największą izolację akustyczną.

Producenci drzwi proponują też modele drzwi, wykonane są z innych materiałów, i które wyglądają identycznie jak te tańsze. Dzięki temu możesz zamówić drzwi dźwiękoszczelne do sypialni, a tańsze – wyglądające identycznie – do łazienki.

Nie tylko wyciszenie pomieszczenia ma wpływ na jakość snu – pomyśle też o świetle. Jeżeli w domu masz takie korytarze, z których światło wpadać będzie prosto do sypialni, postaw na drzwi bez przeszklenia!

Aby komfortowo przespać całą noc w ciszy zadbaj o poprawę akustyczną ścian sypialni

Jeżeli masz już w domu drzwi, które przepuszczają zbyt dużo dźwięków z zewnątrz, lub potrzebujesz większego poziomu wyciszenia, dobrym pomysłem może okazać się okładzina pochłaniająca dźwięki. Wyciszenie drzwi takim materiałem może pomóc w walce z hałasem.

Wyciszenie ścian sypialni

Dzięki odpowiedniej izolacji akustycznej ścian można ograniczyć słyszalność dźwięków dochodzących z sąsiadujących pomieszczeń w mieszkaniu. Skuteczne wyciszenie ścian w sypialni, poprawiające komfort dźwiękowy można uzyskać także używając odpowiednich materiałów na ścianie.

Aby obniżyć ilość pogłosu, możesz zainstalować specjalne panele o właściwościach akustycznych. Zastosowanie paneli akustycznych powoli dyskretnie wyciszyć mieszkanie, nie tylko sypialnię. Pamiętaj jednak, że takie panele nie spełnią funkcji izolacji akustycznej od dźwięków pochodzący z zewnątrz!

Skuteczne wyciszenie pokoju zapewnią panele tapicerowane montowane jako wezgłowie łóżka

Wyciszenie ścian w ten sposób nie jest skomplikowane. W ofercie producentów akustycznych paneli wygłuszających istnieje szereg propozycji: od pianek i mat w kształcie piramidek w różnych kolorach, modne i estetyczne panele tapicerowane stosowane jako wezgłowie za łóżkiem, aż po oprawioną w estetycznie wykonaną ramę, w którą wkłada się wełnę mineralną i oprawia materiałem – całość wyglądać może jak obraz, który ciesząc oko pomoże wygłuszyć sypialnię!

Montaż paneli akustycznych nie jest skomplikowany. W większości z nich nie trzeba wiercić w ścianach. Co więcej, panele takie możesz też wykorzystać je jako wyciszenie sufitu! Często wystarczy tylko odpowiedni klej – to naprawdę skuteczne wyciszenie ścian! Dzięki nim ławo i stosunkowo tanio wyciszymy wnętrze sypialni.

Aby wyciszyć mieszkanie wystarczą nawet panele wykonane z pianki

Możesz udekorować ściany tapetą akustyczną. Dobrym wyborem jest chociażby tapeta winylowa, która ma właściwości ograniczenia hałasu i pomoże nam wyciszyć sypialnię. Pomagają w tym liczne załamania i wgłębienia w strukturze, w efekcie można o kilka decybeli wyciszyć pokój poprawiając komfort akustyczny.

Dobrze może sprawdzić się także okleina korkowa, będąca również dostępna w formie paneli o różnych kształtach. Wykorzystanie korka go jako wygłuszenie ściany doskonale sprawdzi się jako pochłaniacz dźwięków. Szczeliny w strukturze działają jako izolator akustyczny ograniczając przenoszenie hałasu. Zastosowanie paneli wykonanych z korka ekspandowanego może pomóc w wyciszeniu wnętrza sypialni i innych pomieszczeń nawet o kilkadziesiąt decybeli!

Panele korkowe mogą posłużyć jako wyciszenie pokoju

Do sypialni można wybrać także dyfuzor Schroedera, który jest urządzeniem rozpraszającym falę akustyczną. Działanie jest obliczone matematycznie na podstawie zsumowania fal odbitych od sztywnych powierzchni.

Taki dyfuzor można dopasować do kształtu i wielkości pomieszczenia. Może być jedno albo dwuwymiarowy i bardzo dobrze tłumi pogłosy wewnątrz mieszkania.

Wyciszenie podłogi

Odpowiednie wyciszenie podłogi sypialni można uzyskać wybierając odpowiednią cichą podłogę. W końcu często z sypialni korzystają dwie osoby. Wtedy bardzo szybko można doprowadzić do wybudzenia partnera czy partnerki, jeśli podłoga jest głośna. Warto przemyśleć temat podłogi na etapie remontu mieszkania, ponieważ później trudno będzie dokonać w niej zmian.

W przypadku poprawy izolacyjności akustycznej podłóg wykonanych z paneli podłogowych, najważniejszym jest dobór podkładu pod nie. W roli akustycznej izolacji do wyciszenia pomieszenia, która ochroni przed dźwiękami uderzeniowymi i odgłosami kroków sprawdzą się podkłady poliureatonowo-mineralny (PUM), którego skuteczność wynosi nawet 28%. Z kolei podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) pomoże zredukować dźwięki uderzeniowe nawet o 19 decybeli. Można również wykorzystać podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD), który dobrze zredukuje wszelkiego rodzaju dźwięki.

Zatem na pewno nie sprawdzą się parkiety czy pracujące podłogi drewniane. Trzeba szukać innych rozwiązań. Rolę podłogowych paneli wygłuszających sprawdzą się płytki winylowe oraz gresy. Mają nie tylko właściwości wyciszające, ale również świetnie nadają się w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego.

Łóżko także pomaga wygłuszyć pokój

Łóżko w sypialni jest naszym największym sprzymierzeńcem na poprawę akustyczną ścian w sypialni, a konkretniej jego materac. To największa naturalna miękka powierzchnia, która pochłania ogromną ilość dźwięku.

Łóżko w sypialni jest doskonałym materiałym wygłuszającym samym w sobie

Jeśli sypialnia sąsiaduje z łazienką, to na pewno łóżka nie można ustawiać przy ścianie, gdzie znajduje się prysznic czy też wanna. Denerwujący może być nawet odgłos kapiącej wody. Łóżko nie powinno stać zbyt blisko drzwi albo szafy. Ta ostatnia też może być wyciszona.

Jeśli w sypialni znajdują się inne meble to także powinny być wyposażone w system cichego domykania szuflad i drzwiczek. Takie pozornie nieznaczące elementy także wpływają na komofort dźwiękowy w sypialni.

Sufit podwieszany także służy do wygłuszania pomieszczeń

Sufit podwieszany w sypialni to nie tylko piękny element architektoniczny, który skutecznie ukrywa wszelkie kable i sprawia, że oświetlenie prezentuje się nowocześnie, ale również może pełnić funkcję izolacji akustycznej!

Sufit podwieszany stworzony jest z płyt karton-gipsowych, pomiędzy którymi umieszcza się wełnę mineralną, i które skutecznie sprawdzają się w roli izolacji akustycznej ścian. Na pewno takie rozwiązanie jako wyciszenie sufitu sprawdza się w mieszkaniach dwupoziomowych i domach z poddaszem użytkowym. Jeśli sypialnia znajduje się na parterze czy też w dolnej części, to można w ten sposób ograniczyć hałasy dochodzące z góry, jednocześnie poprawiając dźwiękową izolacyjność ścian w sypialni.

Zasłony i inne materiały wygłuszające

Na pewno zasłony w oknach zapewniają nie tylko ograniczenie ilości światła i bardziej intymną atmosferę. Ale mogą również częściowo ograniczać hałas, zwłaszcza gdy wybierze się tkaniny o większej gramaturze – takie materiały pochłaniają dźwięk i służą poprawie wyciszenia mieszkania.

Jeśli chodzi o odgłosy kroków, to mogą je zniwelować dywany i wykładziny na podłodze poprawiające akustykę pomieszczeń. Pewne wygłuszenie mogą zapewnić nawet poduszki położone na meblach, które jednocześnie służyły jako element dekoracyjny.

Warto wybrać zasłony i tapicerki wykonane z materiałów akustycznych. Mają one lepsze właściwości izolacji akustycznej od zwykłych materiałów. Problemem są również hałasy dochodzące z zewnętrz, bo na pewno w sypialni znajduje się okno. Tutaj dobrym wyborem będą okna z systemami trzyszybowymi czy dodatkową izolacją gwarantującą odpoczynek w ciszy.

Sposobów na poprawę komfortu dźwiękowego jest naprawdę wiele. W ten sposób można zyskać nieoceniony komfort, zwłaszcza gdy ma się problemy ze snem. Niektóre rozwiązania sprawiają także, że sypialnia zyskuje dodatkowe walory dekoracyjne, dlatego tym bardziej warto rozważyć ich zastosowanie. Warto do sypialni wybrać również rośliny, które będą tworzyć przytulną atmosferę. Wyciszeniu sprzyjać będą ponadto duże obrazy na ścianach.

0 Udostępnienia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.