Panele laminowane – czy warto wybrać?

0 Udostępnienia
0
0
0

Remont to decyzje. To ciągłe wybieranie czegoś i rezygnacje z niektórych opcji: od producenta armatury do koloru klamek. A podłogi? Czy warto zamontować u siebie panele laminowane? Co sprawia, że tak wiele osób je wybiera?

Panele laminowane przyciągają uwagę

Gdy przeglądasz je w sieci, to bardzo Ci się podobają. Przypominają drewno, nie tylko wyglądem, ale często także i dotykiem, a do tego często są odporne na odkształcenia i łatwe w czyszczeniu.  Czytasz o nich, już widzisz je na swojej podłodze… Ale chwila! Chcesz wydać kilka lub kilkanaście tysięcy złotych na panele, o których praktycznie nic nie wiesz?

Chyba jednak nie. Poznajmy więc podłogowe panele laminowane.

Jak zbudowane są panele laminowane?

Jak zbudowany jest laminowany panel podłogowy?

Są to panele podłogowe składające się z kilku warstw płyt połączonych ze sobą, dzięki zaawansowanemu procesowi technologicznemu. Dla Twojej wiadomości, profesjonalnie nazywa się go laminacją.

Warstwą wewnętrzną zazwyczaj jest wiórowa – płyta HDF. Ma dużą gęstość. Na niej znajduje się dekoracyjna część panelu, czyli zadrukowany w odpowiedni wzór papier. Górna warstwa panelu laminowanego może przypominać drewno, kamień lub inny materiał. Producenci są pod tym względem naprawdę bardzo kreatywni.

Warstwę ozdobną zabezpiecza się przy użyciu tlenku glinu. I tu najważniejsza informacja! Tak zabezpieczony panel laminowany jest równie wytrzymały jak najtwardsze substancje obecne w naturze. To sprawia, że te panele są tak samo mocne, jak podłogi z naturalnego drewna.

Jaka jest cena paneli?

To zależy. Pewnie myślisz, jak wiele innych osób, że najdroższe są parkiety i podłogi z litego drewna. Cała reszta nie będzie szokiem dla Ciebie i obciążeniem dla Twojego portfela. Niestety możesz się bardzo mylić. Ceny tych paneli wahają się od 15 zł do nawet 230 zł za m2.

Ceny wysokiej jakości paneli laminowanych wcale nie odbiegają od położenia na podłodze litego drewna. Jednak, gdy wydasz więcej i zwrócisz uwagę na odpowiednie parametry, to masz pewność, że panele będą Ci służyły przez długie lata.

Standardowo gwarancja producentów na panele laminowane to aż 25 lat. Pewnie zaskoczeniem dla Ciebie będzie to, że niektóre podłogi drewniane mają gwarancję tylko 6 lat. Gdy weźmiesz pod uwagę to, że najczęściej za taką podłogę będziesz musiał zapłacić kilkanaście tysięcy złotych, to możesz się złapać za głowę. Tak. Podłogi drewniane są prawdziwym luksusem.

Zalety podłogi z paneli laminowanych

Panele laminowane są dobrą alternatywą dla podłogi drewnianej. Są o wiele twardsze, bardziej odporne na wilgoć i zazwyczaj mają dłuższy okres gwarancyjny. Ich wysoka cena jest proporcjonalna do jakości.

  • Mają wysoką twardość – panele laminowane mają oznaczenia od A1 do A6. Im wyższa cyfra, tym większa twardość.
  • Mają długi okres gwarancji – nawet 25 lat.
  • Są proste w czyszczeniu i konserwowaniu – wystarczy, że je odkurzysz i przetrzesz mopem.
  • Są odporne na wilgoć – panele są wykonane z impregnowanej płyty HDF, a ich krawędzie są zabezpieczone odpowiednim preparatem lub woskiem. Niektóre panele laminowane możesz położyć kuchni lub w łazience.
  • Odpowiednie do ogrzewania podłogowego – nie wszystkie, ale jest całkiem sporo tego rodzaju modeli.

0 Udostępnienia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Może Ci się spodobać