Planowanie remontu bez niespodzianek

Remont bez niespodzianek. Jak uniknąć kłopotów?

0 Udostępnienia
0
0
0

Remont domu lub mieszkania zawsze jest dużym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym. Wielu osobom remonty kojarzą się źle, bo wprowadzają zamieszanie w życie rodziny i generują szereg problemów. Okazuje się, że aby przeprowadzić remont z dobrym skutkiem potrzeba niemało wiedzy technicznej. Bardzo często efekt końcowy rozmija się z oczekiwaniami sprzed remontu. Aby temu zapobiec warto postawić na dobre planowanie.

Remont zawsze zaczynaj od planowania

Wiele osób remonty przeprowadza spontanicznie bo akurat mają wolny czas albo zostawia się je na ostatni moment i wykonuje wtedy, gdy dłużej odkładać ich nie można. Każdy kto chociaż raz przeprowadzał remont mieszkania dobrze wie, że konieczne będą liczne kompromisy.

Rozczarowania związane z końcowym efektem remontu prawie zawsze wynikają z braku odpowiedniego planowania.

Często jest tak, że oglądamy inne mieszkania, śledzimy katalogi wnętrzarskie oraz oglądamy ekspozycje w sklepach budowlanych i zamarzy nam się określone rozwiązanie. W praktyce okazuje się, że w naszym mieszkaniu nie da się tego odwzorować bo jest za mała powierzchnia, jest za nisko sufit albo ściany są nośne i nie można ich wyburzać. Nie warto więc tworzyć sobie na wstępie obrazów idealnych wnętrz. Zamiast tego lepiej realnie spojrzeć na swoje mieszkanie, robić rysunki i dokładne pomiary.

Gdy przeprowadzamy generalny remont to na etapie planowania powinniśmy zastanowić się, czy będą wprowadzane większe zmiany takie jak dostawianie ścianek, wyburzanie, demontaż podłóg. Już na samym wstępie trzeba zorientować się które prace można wykonywać dowolnie, które wymagają zgłoszenia a które uzyskania pozwolenia na budowę.

Gdy w grę wchodzi jedynie zgłoszenie wystarczy zająć się tym około 1 miesiąc wcześniej. Sprawa komplikuje się bardziej przy pozwoleniach. Trzeba je będzie uzyskać na przykład wtedy, gdy wykuwamy otwór na drzwi wejściowe. Warto więc zabezpieczyć środki na usługę projektanta i zarezerwować odpowiednią ilość czasu, bo trzeba będzie czekać na zgodę urzędu.

Ważne decyzje które trzeba podjąć przy większym remoncie

  1. ocena konieczności wymiany instalacji ciepłowniczej
  2. czy należy wykonać nową instalację elektryczną
  3. ocena konieczności wymiany instalacji hydraulicznej

Powinniśmy też wiedzieć czym pokryjemy podłogi, ściany oraz jak zagospodarujemy sufity. Dopiero w dalszej kolejności zastanawiamy się nad kolorami, stylem podłóg czy mebli. Na tym etapie należy też zdać sobie sprawę z tego, że jest to na razie tylko nasz plan, którego możliwość wykonania powinniśmy zweryfikować między innymi w sklepach. Sprawdzamy więc dokładnie co jest dostępne, jak długo czeka się na drzwi wewnętrzne, meble

0 Udostępnienia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Może Ci się spodobać