Jak zmniejszyć zużycie wody w domu? Kilka praktycznych wskazówek

0 Udostępnienia
0
0
0

W tym artykule chcemy się skupić na innym podstawowym zasobie w naszym codziennym życiu: wodzie. W związku z tym chcielibyśmy udzielić Ci kilku wskazówek, jak oszczędzać wodę w domach i pomagać środowisku. Wprowadź te małe gesty do swoich codziennych nawyków konsumpcyjnych, a zaczniesz oszczędzać wodę, nawet o tym nie wiedząc.

Sztuczki na mniejsze zużycie wody w łazience

  1. Coś tak powszechnego jak mycie zębów, mycie rąk czy golenie może zmarnować mnóstwo wody, jeśli nie jest zrobione prawidłowo. Upewnij się więc, że podczas robienia niektórych z tych rzeczy kran zlewu jest wyłączony. W ten sposób można zaoszczędzić do 12 litrów na minutę. Kilka sztuczek, które możesz zastosować, to użycie szklanki do mycia zębów lub lekkie napełnienie umywalki w celu umycia twarzy, rąk lub ogolenia się.
  2. Nie kąp się — weź prysznic! Higiena jest niezbędna, ale nie powinna być powodem do niekontrolowanego nadużywania wody. Do kąpieli w wannie można zużyć do 140 litrów wody. Prysznic zużywa jednak tylko 15 litrów na minutę. Istotne jest, aby zakręcić kran podczas namydlania się.
  3. Toaleta nie jest koszem na śmieci. Nie tylko ze względu na jego wpływ na środowisko, ale dlatego, że za każdym razem, gdy spłukujesz toaletę, zużywasz 15 litrów wody.
  4. A skoro mowa o spłuczkach, coraz więcej toalet wyposażonych jest w podwójny przycisk, który pozwala zaoszczędzić kilka litrów za jednym naciśnięciem przycisku.

Porady na oszczędzenie wody w kuchni

  1. Zawsze, gdy używasz pralki lub zmywarki, upewnij się, że są one pełne. Jeśli nie, ustaw połowę załadunku, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania wody. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić energię, jak już wspomnieliśmy, ale również zmniejszyć ilość zużywanej wody o 50 litrów za każdym razem, gdy jej używasz.
  2. Podczas prania ręcznego zużywasz o 40% więcej wody. Jeśli jednak jest to jedyna możliwość, zamiast robić to pod bieżącym kranem, użyj pojemnika do mycia. Dobrą opcją jest kupno pralki z programami wysokiego i niskiego zużycia oraz regulatorem poziomu, która może zaoszczędzić do 135 litrów na pranie, a także urządzeń z programem Eco.
  3. Użycie większej ilości detergentu niż to konieczne powoduje, że pralka wykonuje dodatkowe płukania, marnując więcej wody niż to konieczne. Można tego uniknąć stosując pralki i-Dos, które automatycznie dozują ilość detergentu potrzebną do prania.
  4. Często niepotrzebnie odkręcamy kran — czy wiesz, że pracujący kran marnuje do 5 litrów na minutę? Unikaj m.in. wyrzucania resztek jedzenia (bezpośrednio do kosza na śmieci) czy mycia owoców i warzyw pod kranem (rób to w misce z wodą).

Porady na mniejsze użycie wody w ogrodzie

  1. Jeśli jesteś szczęściarzem i masz przydomowy ogród, pamiętaj, że najlepiej podlewać go o zmierzchu. W ten sposób uniknie się odparowania wody.
  2. Ponadto, lepiej jest, jeśli używasz automatycznych, systemów nawadniania kropelkowego.
  3. Dobrym trikiem na maksymalne wykorzystanie wody jest użycie wody pozostałej po posiłkach w dzbankach i butelkach lub wody, której użyłeś do umycia owoców i warzyw.

Jednak pamiętając o tych wszystkich wskazówkach, należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych aspektach: awariach i urządzeniach oszczędzających wodę.

Tak samo źle jest pozostawić kran włączony, jak i mieć go w złym stanie. Istotne jest, aby upewnić się, że nie ma małych awarii lub przecieków w kranach lub cysternach w domu. Kapiący kran marnuje od 30 do 50 litrów wody dziennie.

Ponadto, nowe urządzenia oszczędzające wodę w kranach mogą być wielkim sprzymierzeńcem w oszczędzaniu wody. Wśród tych urządzeń wyróżniają się nowe funkcje baterii jednouchwytowych z dwustopniowym otwieraniem (zawierają mechanizm otwierania z ogranicznikiem pośrednim, który zapewnia wystarczający przepływ dla normalnych zastosowań), z regulatorem przepływu (regulowany mechanizm do wewnętrznego ograniczenia przepływu wody lub z otwieraniem zimnym (eliminują dużą część bezużytecznego zapotrzebowania na ciepłą wodę).

Oprócz baterii jednouchwytowych na rynku pojawiły się również inne odmiany, które zapewniają większą oszczędność (baterie termostatyczne, czasowe lub elektroniczne) oraz uzupełnienia do baterii, które zmniejszają zużycie wody (perlatory i ograniczniki przepływu). 

0 Udostępnienia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Może Ci się spodobać