Cudowny miesiąc dla przyrody, która zaczyna budzić się do życia. Dzień jest coraz dłuższy, dłużej cieszymy się słońcem, a w powietrzu wyraźnie czuć już nadchodzącą wiosnę. Ta kalendarzowa przypada wprawdzie dopiero na dzień 21go marca jednak zdecydowanie warto już z początkiem miesiąca chwycić za narzędzia i przeprowadzić kilka niezbędnych prac. Dowiedz się jakie czynności warto wykonać w ogrodzie, na patio czy nawet na balkonie właśnie w marcu.
Najważniejsze prace ogrodnicze do wykonania w marcu
- Porządkowanie – oczywiście przeprowadzenie gruntownych porządków po zimie jest niezbędnym elementem jeśli chcemy później cieszyć się wspaniałymi efektami i zadbanym ogrodem. Chwyć za grabie, pozbądź się starych nadgniłych liści i oczyść działkę ze wszelkich zanieczyszczeń. Również na balkonie czy patio warto wysprzątać przygotowując w ten sposób estetyczne miejsce dla naszych roślin.
- Przegląd szkód – masz w ogrodzie drzewa? A może trzymasz zimowe odmiany roślin na balkonie? W takiej sytuacji koniecznie dokładnie obejrzyj swoje uprawy i sprawdź czy nie ucierpiały w czasie mroźnych miesięcy, jeśli tak się stało to warto podjąć próby uratowania roślin.
- Zdjęcie osłon – jeśli okryłeś część swoich upraw to marzec jest czasem kiedy możesz zacząć powoli się ich pozbywać. Pamiętaj jednak, że zabierając się za to powinieneś śledzić uważnie prognozy pogody. Wiosenne przymrozki (a tych możemy się spodziewać nawet do połowy maja!) mogą bowiem okazać się bardzo niebezpieczne dla naszych upraw i wyrządzić sporo niepotrzebnych szkód. Przejrzyj również stan cebul i bulw jeśli je przechowywałeś (np. mieczyki czy dalie) – te uschnięte i chore niestety należy bezwzględnie wyrzucić.
- Przycinanie – mniej więcej w połowie marca powinniśmy przyciąć pędy posadzonych jesienią drzewek owocowych i krzewów kwitnących latem (mowa tu np. o krzewuszce, róży czy też hortensjach bukietowych a także agreście, malinach itd.).
- Sadzenie – tak, marzec jest również miesiącem sadzenia roślin. Poczekaj aż ziemia rozmarznie i bierz się do dzieła. Można pokusić się o posadzenie krzewów i drzew z gołym korzeniem oraz roślin w pojemnikach. Warto również zająć się dzieleniem bylin i zakładaniem żywopłotu. Pamiętaj, że dołki powinieneś zaprawić dobrym podłożem, a po posadzeniu rośliny obficie ją podlać. W marcu warto również wysiać nasiona roślin sezonowych (na przykład nagietków czy aksamitka)
- Nawożenie – marzec to miesiąc, w którym powinniśmy nasze drzewa, krzewy i byliny zaopatrzyć w zastrzyk dodatkowej energii i nawieźć je kompostem. Warto również zadbać o rośliny ozdobne i doniczkowe, które również potrzebują dodatkowego wsparcia na rozpoczynający się nowy sezon wiosenny.
Przygotowanie roślin doniczkowych do sezonu
- Zielone roślin doniczkowych hodowane w czterech ścianach, które zimowały w domu przycinamy, przesadzamy i przygotowujemy na właśnie rozpoczynający się kolejny wiosenny sezon.
- Kaktusy możemy przenieść do pomieszczeń, w których jest cieplej i zwiększać stopniowo dawkę dostarczanej im wody poprzez nieco częstsze podlewanie.
- Warto zadbać również o odpowiednie nawiezienie roślin doniczkowych.
- Okazy, które w poprzednim sezonie rozrosły się zbyt mocno, powinniśmy przesadzić do większych doniczek żeby zapewnić im odpowiednie warunki do dalszego wzrostu i rozwoju.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wykonywaniu prac?
Zabierając się do marcowych prac w ogrodzie czy na balkonie warto podejść do tego systematycznie i ze spokojną głową, pamiętając o kilku ważnych kwestiach. Decydując się na zdjęcie z roślin osłon staraj się robić to w dni pochmurne – dzięki temu nie narazisz upraw na zbyt duże skoki temperatur.
Pamiętaj też, że gdy zapowiadane są przymrozki warto na powrót zabezpieczyć rośliny.
Kiedy natomiast zabierasz się za przycinanie drzewek czy krzewów rób to we właściwy sposób i przy użyciu odpowiednio ostrych narzędzi – unikniesz kaleczenia pędów. Nieumiejętne przycinanie może bowiem spowodować więcej szkód niż pożytku.
Nawożąc rośliny dobierz odpowiedni rodzaj i roztwór mieszaniny – np. kwiaty cebulowe warto zasilić tak zwaną saletrą lub innym nawozem, który bogaty jest w azot.
Zabierając się natomiast za dzielenie roślin wykaż się delikatnością i subtelnością tak by nie zniszczyć delikatnych pędów i korzeni.
Marzec to czas, w którym powinieneś zadbać nie tylko o rośliny ozdobne. Jeśli masz warzywniak (albo planujesz jego założenie) to powinieneś odpowiednio zatroszczyć się i przeprowadzić stosowne prace właśnie przy roślinach użytkowych.
Stosując się do powyższych rad z pewnością przygotujesz swój ogród, balkon czy patio na nadejście wiosny. Marzec to pracowity ale i radosny, pełen satysfakcji miesiąc dla wszystkich fanów ogrodnictwa. Dobrze i dokładnie przeprowadzone wstępne prace ogrodnicze sprawią, że Twoje uprawy odwdzięczą się pięknym i bujnym wyglądem przez cały sezon!