Pergola: idealne zadaszenie na taras?

0 Udostępnienia
0
0
0

Gdy pierwsze promienie słoneczne zachęcają nas do przybywania na świeżym powietrzu, dla wielu to właśnie taras staje się miejscem, gdzie przebywają najchętniej. Żeby jednak komfort spędzania czasu na tarasie był jak najlepszy, warto zadbać o odpowiednie zadaszenie, które uchroni nas m.in. przed zbyt mocnym słońcem. W tej roli idealnie sprawdzi się pergola, o której dziś opowiemy nieco więcej.

Czym jest pergola?

Pergola jest konstrukcją ogrodową, która najczęściej wykonana jest z drewna (coraz częściej wykorzystywanym materiałem jest także aluminium), słupków i ułożonych na nich kratownic, które mają na celu m.in. podtrzymanie pnących się roślin. Nowoczesne pergole dają możliwość zamontowania przesłon bocznych oraz promienników ciepła, co sprawia, że z tarasu będziemy mogli korzystać od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Pergole ogrodowe mogą być wolnostojące lub oparte o budynek, co w przypadku tarasu jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Jeżeli chodzi o rozmiar takiej pergoli, to omawiana konstrukcja może mieć praktycznie dowolne rozmiary, wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości.

Pergola na tarasie

Zalety pergoli ogrodowych

Pergole mają szereg zalet, dzięki którym cieszą się wciąż rosnącą popularnością wśród osób chcących stworzyć przyjazną i komfortową przestrzeń tarasową. Poniżej zestawienie najważniejszych korzyści wynikających z ich zastosowania:

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Pergola umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez względu na zmieniające się warunki atmosferyczne. Jeżeli konstrukcja zostanie odpowiednio zadaszona, niestraszne będą nam odpady deszczu, mocne słońce czy też silny wiatr, który mógłby przedwcześnie zakończyć miłe chwile spędzane na tarasie wśród rodziny i znajomych. Pergola podnosi komfort przebywania na tarasie i sprawia, że zapraszając gości, nie musimy się martwić o pogodę i o to, czy nie zepsuje ona naszych planów, a jak wiemy, pogoda w naszym kraju bywa kapryśna.

Zwiększenie przestrzeni użytkowej domu

Zacieniona i zadaszona konstrukcja pergoli jest świetnym sposobem na to, aby przedłużyć przestrzeń użytkową domu, tak aby zyskać idealne miejsce na relaks, co z pewnością docenią wszyscy domownicy. Przebywanie na świeżym powietrzu, w dodatku w otoczeniu roślin to bardzo dobry i skuteczny sposób na redukcję stresu.

Pergola przyda się nie tylko latem

Idealna podpora dla roślin pnących

Pergola to konstrukcja, która doskonale sprawdza się gdy lubimy towarzystwo roślin pnących, takich jak chociażby róże czy bluszcze, dla których będzie to idealna podpora pozwalająca na uzyskanie pięknego efektu dekoracyjnego. Pergole są w stanie pomóc nam wykreować naprawdę zachwycający ogród.

Jeżeli nie zależy nam akurat na roślinach pnących, to pergolę z powodzeniem można obstawić donicami z roślinami – taka przestrzeń również będzie się prezentować pięknie.

Korzystna cena

Instalacja prostej konstrukcji drewnianej pergoli jest stosunkowo tania i nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Zasłona pergoli ogrodowych

Pergole mają na górze specjalną kratownicę, która pozwala skorzystać z mocy natury do wytworzenia naturalnego cienia przez rośliny, które będą się po niej pięły. Jeżeli taka roślinna zasłona nam nie wystarcza, to możemy zdecydować się na dodatek odpowiedniego materiału. Musimy jednak pamiętać o tym, że poszycie dachowe powinno być wykonane z tworzywa, które cechuje się odpornością na warunki atmosferyczne takie jak działanie promieni UV czy wilgoć. Tylko taki materiał będzie dobrze spełniał swoje zadanie.

Najlepszym rozwiązaniem na boczne zasłony jest wykorzystanie poliestru – te syntetyczne włókna doskonale radzą sobie m.in. z deszczem. Takie zasłony dobrze umieścić na prowadnicach co umożliwi ich swobodne przesuwanie.

Podsumowanie

Pergola to świetne rozwiązanie pozwalające na trwałe, modne oraz solidne zadaszenie. Co ważne można ją z powodzeniem dopasować do naszych osobistych preferencji, zapewniając domownikom komfort przebywania na zewnątrz zarówno przy słonecznej, jak i nieco gorszej pogodzie. Jeżeli cenimy sobie czas spędzany na tarasie – pergola to z pewnością idealne rozwiązanie dla nas!

0 Udostępnienia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.