Jak pozbyć się smrodu po papierosach w mieszkaniu?

0 Udostępnienia
0
0
0

Każdy z nas pragnie, żeby nasz dom był miejscem przyjaznym, do którego chce się wracać po ciężkim dniu. Nikt nie chce, żeby jego dom był postrzegany przez gości jak palarnia. Jak zatem pozbyć się nieprzyjemnego smrodu po papierosach w mieszkaniu? 

Jakie metody nie działają?

Często stosowane i popularne wietrzenie mieszkania to niestety może być za mało na to, żeby pozbyć się uciążliwego swądu pozostałego po wypalonych papierosach. Dym nikotynowy osiada na wszystkich powierzchniach, tkaninach i strukturach. Rozkładanie fusów po kawie w różnych miejscach pokoju również może nie zniwelować w stu procentach zapachu.

Skala absorpcji zapachu przez kawowe fusy może być niewystarczająca względem uporczywego dymu tytoniowego. Nawet jeśli zastosujemy sodę oczyszczoną, która również pochłania zapachy i tak nie mamy gwarancji, że pozbędziemy się zapachu dymu. 

Doraźne sposoby na zniwelowanie zapachu papierosów w mieszkaniu

Jednym z doraźnych sposób na zamaskowanie zapachu po papierosach, jest stosowanie kadzidełek o ulubionym zapachu
Jednym z doraźnych sposób na zamaskowanie zapachu po papierosach, jest stosowanie kadzidełek o ulubionym zapachu

Jednym z doraźnych sposobów na usunięcie zapachu jest zapalenie intensywnie pachnącej świecy zapachowej. Świeca musi być jednak silnie nasączona aromatem, żeby ten sposób można było zastosować oraz choć na chwilę był skuteczny. Jeśli chcemy, żeby aromat świecy wypełnił pomieszczenie, potrzeba co najmniej godziny, żeby była zapalona. Pamiętajmy, że producenci świec zalecają wietrzyć pomieszczenia w trakcie ich stosowania ani nigdy niezostawiania ich bez nadzoru. Ten sposób ma zatem wady oraz może być stosowany jedynie doraźnie.

Alternatywą dla świecy może być kadzidełko o ulubionym zapachu albo Paulo Santo,  obowiązują nas jednak te same środki ostrożności jak w przypadku świec.

Inną metodą, stosowaną w domach palaczy, jest spryskiwanie pomieszczeń wodą z octem oraz mycie wszystkich możliwych powierzchni tym specyfikiem. Lustra, meble, szyby, podłoga — te wszystkie płaszczyzny muszą być przetarte, a wszystkie tkaniny takie jak zasłony czy koce — wyprane w pachnącym płynie do płukania.

Domowe sposoby na pozbycie się smrodu papierosów z mieszkania

Jeśli dysponujemy myjką parową, używajmy jej w trakcie sprzątania, gorąca para wodna to również nas sprzymierzeniec w tej nierównej walce o przyjemny zapach w domu.

Mielenie świeżo wypalonej kawy w ekspresie również dobrze maskuje i częściowo pochłania zapach dymu papierosowego, ale efekt nie będzie dłuższy niż kilka godzin. To wszystko z pewnością pomoże, choć na krótko. 

Skuteczne pozbycie się smrodu papierosów z domu

Zanim wyrzucisz firany i zasłony, zanim zerwiesz tapety, wrzucisz meble i zbijesz tynk, spróbuj ozonowania mieszkania, może się okazać zbawienne, gdy pozostałe doraźne metody nie zadziałają w dłuższej perspektywie.

Ozon usuwa nieprzyjemne i szkodliwe zapachy organiczne i nieorganiczne. Neutralizuje zapach papierosów w pomieszczeniach, w których wniknął w kotary, meble, dywany oraz ściany. Gaz ten niszczy fenole (które są źródłem niemiłego zapachu oraz powodują podrażnienie oczu) poprzez ich utlenianie.

Ozonowanie może też pomóc pozbyć się innych zapachów, a z którymi mamy do czynienia w nowym budownictwie bądź po remoncie czy malowaniu mieszkania. Pochodzą one ze świeżo wyprodukowanych i zakupionych mebli, farb, wykładzin, lakierów.

Ozon jest szybki, skuteczny i bezpieczny dla człowieka. Nie kryje on nieprzyjemnych zapachów, lecz trwale je usuwa. Po ukończeniu budowy domu lub po jego remoncie dzięki ozonowaniu będziemy mogli szybciej zamieszkać nie narażając się wdychanie trujących substancji.

Uniknięcie zapachu po papierosach w domu

Najskuteczniejszą metodą na to, aby w domu nie śmierdziało papierosami jest oczywiście... pozbycie się nałogu (lub palaczy;))
Najskuteczniejszą metodą na to, aby w domu nie śmierdziało papierosami jest oczywiście… pozbycie się nałogu (lub palaczy;))

Najlepszą metodą na pozbycie się nieprzyjemnego dymu tytoniowego z pomieszczenia jest profilaktyka.  Niepalenie w pomieszczeniach tylko na początku może wydawać się uciążliwe, bardzo szybko wchodzi w nawyk z korzyścią dla wszystkich domowników oraz gości, którzy nas odwiedzają.

Zakupienie popielniczki zewnętrznej i wyznaczenie miejsca, gdzie można palić poza pomieszczeniem zamkniętym, może stanowić mocną kartę przetargową w negocjacjach.  Jeśli jednak nie ma możliwości palić na balkonie czy w ogrodzie, koniecznym może okazać się zakup oczyszczacza powietrza. Te nowoczesne urządzenia wyposażone w specjalistyczne czujniki, podczas palenia od razu wychwycą zmianę w składzie powietrza w pomieszczeniu oraz zwiększą obroty filtrowania, co spowoduje, że dym nie zdąży osiąść.

Oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym oraz filrem HEPA jest niezbędny jeśli chcemy, żeby powietrze w pomieszczeniach było czyste, świeże oraz wolne od nieprzyjemnych aromatów. Większość współczesnych oczyszczaczy posiada kilka trybów pracy, a niektóre także funkcję nawilżacza powietrza, co znacząco wpływa na poprawę kondycji powietrza w mieszkaniu. 

0 Udostępnienia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.