Bukiety z ciętych kwiatów w wazonie często wykorzystuje się do dekoracji wnętrz i ozdoby stołu. Niestety, niekiedy rośliny więdną bardzo szybko i zamiast ozdabiać – szpecą i wprowadzają brzydki zapach do pomieszczenia. Warto więc wiedzieć, jak dbać o bukiet kwiatów ciętych w wazonie, żeby jak najdłużej cieszył oko.
Jak ścinać kwiaty w ogrodzie do bukietu?
Jeśli kwiaty cięte planujemy przeznaczyć do dekoracji w wazoniku, najlepiej zbierać je wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, ponieważ to właśnie wtedy rośliny mają najwięcej wilgoci w tkankach. Bukiet kwiatowy utrzyma się znacznie dłużej, gdy wybierze się kwiaty z takimi pąkamo, które jeszcze nie do końca się rozwinęły.
Pędy należy ścinać bardzo ostrym nożykiem lub dobrze naostrzonym sekatorem, żeby nie uszkadzać niepotrzebnie tkanek w miejscu cięcia. Każde zmiażdżenie lub zadrapanie powierzchni cięcia może zakłócać pobieranie nadmiernej ilości wody przez kwiat w wazonie, tym samym znacznie ograniczając jego żywotność.
Cięcie najlepiej wykonywać pod kątem, aby jak największa jego powierzchnia kontaktowała się z wodą w wazonie. Dzięki temu pąki łatwiej będą pobierać wodę.
Warto zabrać ze sobą do ogrodu pojemnik z wodą, aby pozyskane kwiaty cięte od razu mogły zacząć pobieranie wilgoci. Takie podejście znacznie zmniejszy ryzyko zablokowania naczynek przewodzących w łodydze przez pęcherzyki powietrza.
Jak przygotować kwiaty cięte do wazonu?
Przed ułożeniem bukietu warto usunąć z kwiatów wszystkie liście, które znalazłyby się pod powierzchnią wody w wazonie, aby uniknąć ich rozkładu. Należy również przerzedzić nadmiar listków u góry, pozostawiając tylko te, które są niezbędne ze względów estetycznych. W ten sposób ograniczy się powierzchnię parowania wilgoci z części zielonych, dzięki czemu bukiet kwiatowy znacznie dłużej utrzyma świeżość.
Bukiet kwiatowy, musi być umieszczony w bezwzględnie czystym wazonie, aby ograniczyć do minimum kontakt łodyg z bakteriami. Z tego samego powodu do wypełnienia pojemnika trzeba za każdym razem używać świeżej, wody w temperaturze nieco niższej od pokojowej . Warto dodać do niej nieco odżywki do kwiatów ciętych oraz kilka kropli wybielacza, aby dostarczyć pąkom składniki odżywcze i ograniczyć rozwój mikroorganizmów w wazonie.
Jeśli do bukietu wykorzystamy kupne kwiaty cięte, warto przed włożeniem ich do wazonu przyciąć skośnie łodyżki o około 1-2 cm. W przypadku, gdy rośliny z kwiaciarni są przywiędłe, można je ożywić mocząc kwiaty w wodzie, np. w miednicy lub wannie przez ok. godzinę.
Jak dbać o bukiet kwiatów w wazonie?
Gotową aranżację z kwiatów ciętych najlepiej ustawić w miejscu, do którego nie dochodzą bezpośrednie promienie słoneczne. Najlepiej, żeby wazon stał w miejscu osłoniętym i nie narażonym na przeciągi. Bukiet kwiatów znacznie dłużej zachowa świeżość, gdy umieści się go z dala od urządzeń gospodarstwa domowego emitujących ciepło.
Zarówno promienie słoneczne, jak i ciepło oraz przeciągi przyspieszają transpirację wilgoci. Szybsza utrata wody z tkanek kwiatów sprawia, że więdną one znacznie szybciej.
Co 2-3 dni warto lekko przyciąć łodygi kwiatowe oraz wymienić wodę w wazonie i wypłukać go, oraz dodać nową dawkę odżywki do kompozycji. Dzięki temu ułatwi się kwiatom ciętym pobieranie wody, ograniczy rozwój bakterii i dostarczy składniki odżywcze.
W upalne dni można również zrosić co jakiś czas bukiet kwiatów wodą przy pomocy rozpylacza, dostarczając im wilgoci. Właściwa pielęgnacja kwiatów ciętych sprawi, że bukiet będzie znacznie dłużej cieszył oko i ozdabiał wnętrze.
Aranżacje kwiatowe nadają charakter pomieszczeniom i zapewniają codzienny kontakt z przyrodą. Planując bukiet kwiatowy, warto zadbać o właściwe pozyskanie pąków z ogrodu i przygotowanie kwiatów ciętych do wazonu. Kilka prostych sposobów na pielęgnację aranżacji kwiatowej pozwoli znacznie przedłużyć jej życie.